Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Torasik Outlet, çıkış sendromu olarak da bilinen ve sıra dışı bulgularla birlikte seyreden tanılaması zor bir hastalıktır. Kola giden sinir ve damarların, göğüs kafesi sonunda köprücük kemikleri ile 1. kaburga arasında sıkışması şeklinde meydana gelir. Kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha fazla görülen torasik outlet sendromu hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

Torasik Outlet Sendromu Nedir?

Torasik çıkış sendromunda, göğsün üst kısmında bulunan kan damarları ve sinirler üzerinden fazla baskı oluşur. Buna bağlı olarak omuz, kol ve ellerde bir dizi semptom gelişimi gözlenir. Torasik outlet, 1. kaburga ve köprücük kemiği arasında kalan boşluğa verilen isimdir.

Çeşitli travmalar, genetik faktörler ve gelişim farklılıkları nedeniyle bölgede darlık oluşabilir. Bu durumda, bölgeden geçen sinirlerin ve kan damarlarının üzerinde fazla baskı gelişir ve etkilenen taraftaki kol, omuz veya bilekte uyuşukluk, ağrı gibi sorunlar meydana gelir.

Torasik outlet, her yaşta ortaya çıkabilen bir sendromdur ve voleybol, yüzme, tenis gibi kol ve omuz hareketlerini zorlayan hareketlerin tekrarlanması ile gelişebilir. Bu nedenle sporcularda, toplumun diğer kesimine göre çok daha yaygın gözlenir. Ek olarak kadınlarda oluşma ihtimali erkeklere göre daha yüksektir.

Torasik Outlet Nedenleri Nelerdir?

Torasik outlet sendromuna yol açan, bölgede aşırı baskı oluşumuna neden olan durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Köprücük kemiği, kaburga veya boyun travmaları
 • Uzun süre mouse kullanma, yazı yazma gibi tekrarlayan hareketler
 • Tenis, golf, voleybol, yüzme gibi profesyonel sporlar
 • Uyku bozuklukları
 • Duruş bozuklukları
 • Sırt travmaları
 • Koltuk altı ve üst göğüs bölgesinde oluşan lenf düğümleri ile tümörler

Torasik Outlet Belirtileri Nelerdir?

Torasik outlet sendromunda en yaygın bulgu; omuz, el, kol ve parmaklarda ağrı veya uyuşukluk gözlenmesidir. Ek olarak şu bulgular gözlenebilir:

 • Kol, boyun ve elde güçsüzlük
 • Kol ağrısı ve şişlik
 • Boyun ağrısı
 • Elde kavrama zayıflığı
 • Cildin mavimsi renge dönmesi
 • Hareket kısıtlılığı
 • Duyu kaybı

Torasik çıkış sendromunda, özellikle kolları yukarı kaldırma ya da “asker duruşu” olarak bilinen harekette kolda soğukluk, uyuşukluk ve ağrı oluşur. Bu sendromdaki olası komplikasyonlardan biri tromboemboli sorunudur.

Bu sorunda damar içindeki kan kışında bozulma meydana gelir ve pıhtılaşma oluşur. Koldan geçen damarlarda oluşan bu pıhtılar, akciğere kadar ilerleyerek akciğer ile ilgili semptomlara neden olabilir.

Tedavi Yöntemleri

Torasik çıkış bulgularından bir veya birkaçını gösteren kişilerin, en kısa sürede uzman hekime başvurması gerekir. Bu sayede semptom kontrol altına alınarak düzeltilebilir.

Hastalığın tedavisinde öncelikle özel test ve görüntüleme tekniklerinin uygulanması, bu şekilde tanının konulması gerekir. detaylı tetkikler ve muayene ile hastalık nedeni belirlendikten sonra tedaviye başlanabilir.

Torasik çıkış sendromunda, tedavi için yaşam değişikliği iyileştirmelerinin uygulanması önemlidir. Tedavi sürecini hızlandıran bu iyileştirmeler arasında; fazla kiloların verilmesi, sağlıklı beslenme ve spor alışkanlıklarının kazanılması, sigara kullanımının sonlandırılması, omuz ve kol bölgesini zorlayan hareketlerden kaçınılması, duruş bozukluklarının düzeltilmesi gibi değişiklikler sıralanabilir.

Ayrıca ağrı kesici ve kas gevşeticilerin kullanılması, fizik tedavi sürecine girilmesi de tedavide önem arz eder.

Bu tip yaşam değişiklikleri ile iyileşmeyen hastalarda ise kas zayıflığı ve sinir hasarının giderilmesi için cerrahi müdahale göz önünde bulundurulur. Hastanın genel sağlık durumu anestezi almasına engel değilse, ameliyat ile bölgedeki bantların gevşetilmesi ve sinirlerin rahatlatılması sağlanır.

Bunun için 1. kaburganın çıkarılması gerekir. Torasik çıkış ameliyatında koltuk altından ya da köprücük kemiğinin üstünden ufak bir kesi atılır. Bu ameliyat oldukça hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yukarı