What is Mediastinoscopy? - Biopsy of Lymph Nodes

The trachea is accessed through a 3 cm incision 2 cm above the sternum with a mediastinoscopy. An optical mediastinoscopy instrument travels over the trachea, and the physician operates the lymph nodes and masses of the mediastinum.

This incision is closed aesthetically with sutures that are invisible and absorbable. After the operation, only a faint scar of 2-3 cm remains.

Neden Mediastinoskopi Yaptırmanız Gerekiyor?

Çünkü lenf düğümleri veya akciğerleriniz arasındaki alan şüpheli görünüyorsa doktorunuz mediastinoskopiye karar verebilir. Mediastinoskopi genellikle kanseri kontrol etmek veya akciğer kanserini evrelemek için akciğerler arasındaki bölgedeki lenf düğümlerini çıkarmak veya biyopsi yapmak için uygulanır. Aynı nedenlerle timoma (timus bezinin tümörü), özofagus kanseri veya lenfoma olan kişilerde de kullanılabilir.

Mediastinoskopi Yaptırmak Nasıl Bir Şeydir?

Bir mediastinoskopi öncesi, sırasında ve sonrasında tipik olarak olan budur. Ancak, neden test yaptığınız, testin nerede yapıldığı ve genel sağlığınız gibi şeylere bağlı olarak deneyiminiz biraz farklı olabilir. Bu testi yapmadan önce sağlık uzmanınızla konuştuğunuzdan emin olun, böylece bir şeyden emin değilseniz ne bekleyeceğinizi anlayın ve sorular sorun.

Mediastinoskopi

Testten Önce

Sağlık uzmanınızın, vitaminler, otlar ve takviyeler de dahil olmak üzere aldığınız ilaçları ve ayrıca herhangi bir ilaca alerjiniz olup olmadığını bildiğinden emin olun. Testten birkaç gün önce kan inceltici ilaçlar (aspirin dahil) almayı bırakmanız istenebilir. İşlemden en az birkaç saat önce hiçbir şey yememeniz veya içmemeniz istenebilir. Doktorunuz size özel talimatlar verecektir. Onları takip ettiğinizden ve bir şey anlamadıysanız soru sorduğunuzdan emin olun.

Mediastinoskopi Testi Yaptırmak

Mediastinoskopi tedavisi genellikle ayakta yapılabilir. Bu test için, genel anestezi altında intravenöz  bir çizgi yoluyla ilaç verilecektir. İşlem yapılırken boğazınıza bir tüp yerleştirilecek ve bir solunum makinesine bağlanacaktır. Göğüs kemiğinin hemen üzerinde küçük bir kesim yapılır ve mediastinoskop yavaşça mediasten içine taşınır. Kamerada görülen herhangi bir anormal lenf nodu veya alanı, kesici aletle çıkarılır veya biyopsi yapılır ve daha sonra laboratuarda kontrol edilir.

Mediastinoskop daha sonra çıkarılır ve kesikler kapatılır. Prosedür tamamlandığında, nazikçe uyandırılacak ve solunum makinesinden çıkarılacaksınız. Prosedür genellikle yaklaşık 60 dakika sürer, ancak ne yapıldığına bağlı olarak daha da uzun sürebilir.

Testten Sonra

İşlemden sonra, herhangi bir sorununuz olmadığından emin olmak için yakından izleneceksiniz. Anestezi yıprandıkça, birkaç saat boyunca garip veya karışık olabilirsiniz. Ağzınız ve boğazınız muhtemelen birkaç saat uyuşacaktır. Uyuşma bitene kadar yemek yemenize veya içmenize izin verilmeyecektir. Uyuşma geçtikten sonra, ertesi gün için boğaz ağrısı, öksürük veya ses kısıklığınız olabilir. Kesimlerin yapıldığı bölgelerde ağrı veya uyuşma olabilir.

Ayakta tedavi prosedürü aldıysanız, büyük olasılıkla birkaç saat sonra eve gidebileceksiniz, ancak aldığınız ilaçlar veya anestezi nedeniyle muhtemelen eve gitmeniz gerekecektir. Birçok merkez insanları bir takside veya otobüs ile eve gitmek için taburcu etmez, bu yüzden eve gitmenize yardımcı olacak birine ihtiyacınız olabilir. Doktorunuz, testten sonraki saatlerde neler yapabileceğiniz ve yapamayacağınız konusunda size özel talimatlar vermelidir. Biyopsiler prosedürün bir parçası olarak yapıldıysa, sonuçlar genellikle birkaç gün içinde hazır olacaktır, ancak biyopsi örnekleri üzerindeki bazı testlerin sonuçları daha uzun sürebilir. Sonuçlarınızı almak için prosedürden sonra doktorunuzla görüşmeniz gerekecektir.

Mediastinoskopinin Olası Komplikasyonları

Genellikle güvenlidir, ancak küçük birkaç mediastinoskopi riskleri vardır:

 • Kanama
 • Zatürree (akciğerde enfeksiyon)
 • Akciğer bölümünün çökmesi (pnömotoraks)
 • Ses kısıklığı
 • Kesilerin enfeksiyonu (kesikler)

Doktorunuz mediastinoskopiden sonra pnömotoraks (veya diğer akciğer problemlerini) kontrol etmek için bir göğüs röntgeni isteyebilir. Bazı sorunlar kendiliğinden kaybolabilir, ancak semptomlara neden oluyorlarsa (nefes darlığı gibi) tedavi edilmeleri gerekebilir. Doktorunuz, kendisini ne zaman aramanız gerektiğine dair özel talimatlar vermelidir (göğüs ağrısı, nefes darlığı, kan öksürme veya gitmeyen bir ateş gibi sorunlar için). Ne zaman arayacağınızı anladığınızdan emin olun.

En çok Sorulan Sorular

Mediastinoskopi, genellikle biyopsi elde etmek amacıyla mediasten içeriğinin görüntülenmesini sağlayan bir prosedürdür. Mediastinoskopi genellikle akciğer kanseri lenf düğümlerinin evrelemesi veya mediastende sarkoidoz veya lenfoma gibi yapıları etkileyen diğer durumların teşhisi için kullanılır.

Bir cerrah doku örneğini göğsünüzden alır. Bir cerrah, boğazınızdaki bir kesi yoluyla, mediastinoskop adı verilen bir ışığa sahip küçük bir alet yerleştirir. Sternum (göğüs plakası) altında çalıştırırlar ve akciğerleriniz arasındaki alana taşırlar. Biyopsi sırasında genel anestezi altında olacaksınız

Bronkoskopi, yumuşak, esnek, fiberoptik bir boruyu (bronkoskop) ağzınızdan boğazınıza ve larenksinize (ses kutusu) ve trakeaya (nefes borusu) geçiren bir prosedürdür. Bronşiyal hava tüplerinizi incelemek için kullanılır Mediastinoskopi, mediastendeki biyopsi lenf düğümlerine (bezlerine) uygulanan bir işlemdir.

Ameliyattan önce, size sıvı ve ilaç vermek için bir damara (genellikle elin arkasında) küçük bir iğne yerleştirilir. Mediastinoskopi genellikle genel anestezi altında yapılır, yani prosedür için uyuyacaksınız. Uyuduktan sonra, işlem sırasında nefes almanıza yardımcı olmak için boğazınıza bir tüp (bir endotrakeal tüp - ET tüpü de denir) yerleştirilir. Boynunuz ve göğsünüz antiseptik bir sabunla yıkanacak ve steril bir örtü ile kaplanacaktır. Cerrah göğüs duvarının (sternum) üzerindeki göğüs duvarında iki veya üç küçük kesik (kesi) yapabilir. Bu delikler 'bağlantı noktaları' olarak bilinir ve genellikle yaklaşık iki- üç santim uzunluğundadır. Mediastinoskop bir delikten sokulur. Mediastinoskoptaki kamera, video görüntülerini bir bilgisayar ekranına besler ve cerrahın göğsün içinde görmesini sağlar. Doktorunuz, göğsünüzde akciğerleriniz ve kalbiniz arasındaki boşluğu inceleyecektir. Lenf düğümleri veya anormal doku örnekleri toplanacak ve daha ileri testler için laboratuvara gönderilecektir. 'Kapsam' göğsünüzden çıkarıldıktan sonra, tüm bu insizyonlar birkaç dikişle kapatılacak ve bir bandajla kapatılacaktır. Tüm prosedür genellikle yaklaşık bir saat sürer.

Doktorunuz işlemden önce sizinle gerekli özel hazırlıkları tartışmalıdır. Genellikle fazla hazırlık gerekmez. Varfarin veya aspirin gibi 'kan inceltici' ilaçlar alırsanız, doktorunuz ameliyattan birkaç gün önce bunları almayı bırakmanızı isteyebilir. Ayrıca işlemden önce belirli bir süre yemek yememeniz veya içmemeniz istenecektir.

Genel anestezi aslında yıpratıcı bir işlemdir. Biraz dinlenme gerektirir, bazı kişiler prosedürden sonra eve gidebilir. Diğer kişilerin bir ya da iki gün hastanede kalmaları gerekebilir. Dikişleriniz çözünen tip değilse, çıkarılması için doktorunuza geri dönmeniz gerekecektir. Hafif bir boğaz ağrınız olabilir, bu normaldir ve genellikle operasyon sırasında nefes almanıza yardımcı olmak için kullanılan tüp nedeniyledir. Kesiklerin yapıldığı yerler prosedürden birkaç gün sonra iyileşir.

Mediastinoskopi yapılan çoğu insanda herhangi bir komplikasyon gelişmez. Bazen mediastinoskop geçici olarak ses kısıklığına neden olabilecek bir siniri yaralayabilir. Bu bazen kalıcı olabilir. Nadir durumlarda, kanama komplikasyonları transfüzyon veya daha büyük göğüs cerrahisi gerektirebilir. Akciğerden hava sızıntıları da meydana gelebilir ve bazen ek tedavi gerektirir. Genellikle bu, kaburgalarınızın arasına birkaç gün boyunca bir drenaj tüpü yerleştirmeyi içerir. Nadiren mediastinoskopi çökmüş bir akciğere (pnömotoraks) veya gırtlakta (özofagus) hasara neden olabilir.

Bir mediastinoskopi sonrası hastalanırsanız doktorunuza başvurmalısınız. Özellikle, aşağıdaki sorunlardan herhangi birine sahipseniz:

 • Dikişlerinizden kanama
 • Yüksek sıcaklık (ateş)
 • Şiddetli göğüs ağrısı
 • Boyunda şişlik
 • Nefes darlığı
 • Yutma güçlüğü
 • Birkaç günden fazla süren veya kötüleşmeye devam eden ses kısıklığı

X-ışını teknolojisi ve cerrahi tekniklerdeki gelişmeler, mediastinoskopiden daha az rahatsızlığa neden olan seçenekler sunmanın mümkün olabileceği anlamına gelir.

Yukarı